• s1.jpg
  • s6.jpg

Slujitorii parohiei

1. Preot paroh - Dumitru Straca

Părintele paroh Dumitru Straca, s-a născut la 8 martie 1978 în localitatea Şimleul Silvaniei, judeţul Sălaj, fiind primul din cei patru copii ai soţilor Dumitru şi Veronica.

Între anii 1984-1992 a urmat cursurile Şcolii Generale cu clasele I-VIII din comuna Halmăşd, Sălaj, iar  în primul an de liceu a studiat la Liceul Teoretic “Simion Bărnuţiu” din Şimleul Silvaniei, profil filologie.

Din 1993 este elev al  Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, devenind absolvent al acestei şcoli în 1998. Îşi continuă studiile teologice la Universitatea din Oradea, Facultatea de Teologie Ortodoxă, secţia Teologie Pastorală, în anul 2002 obţinând titlul de licenţiat în Teologie prin susţinerea tezei: “Predica şi cateheza, mijloace de pastoraţie a credincioşilor”.

Pe parcursul anului şcolar 1998-1999 a fost pedagog la internatul liceului “Gheorghe Bariţiu” din Oradea.

Începând cu anul universitar 2009 urmează cursurile masterale ale Universităţii din Oradea, Facultatea de Teologie Ortodoxă, secţia teologie sistematică.

S-a căsătorit cu Maria-Lenuţa la 27 ianuarie 2001, urmând ca la 4 februarie acelaşi an să fie hirotonit preot pentru parohia Petrani, judeţul Bihor.

Dumnezeu îi binecuvintează căsnicia prin naşterea primului copil Teofan-Ioan în ianuarie 2002, şi a celui de-al doilea fiu, Dumitru-Mihail în octombrie 2006.

În anul 2004 a obţinut gradul “Definitivat” în preoţie, iar în 2008 gradul II.

Şi-a desăvârşit misiunea pastorală în satul Petrani şi prin slujire didactică de la catedra Şcolii cu clasele I-IV, predând disciplina “Religie” între anii 2002- 2010.

Deasemenea părintele Dumitru desfăşoară şi o remarcabilă activitate editorială, publicând de-a lungul timpului un număr însemnat de articole în revista “Buna Vestire” a Protopopiatului Beiuş. Tot pe tărâmul media, a fost realizatorul emisiunii “Mai aproape de Dumnezeu” în perioada noiembrie 2009-iunie 2010.

Este realizatorul şi administratorul site-ului: “Parohia Ortodoxă Sf. Mare Mc. Gheorghe – Petrani”.

2. Paraclisierul - Stanciu Cristian Florin

3. Cântărețul - Medrea Ioan